Vyhněte se těmto 10+1 hrubým chybám a zachraňte si trávník!

Máte krásný trávník, o který se s láskou staráte? Ale i ti nejlepší trávníkáři udělají čas od času chybu, které můžou trávník poškodit. V tomto článku se podíváme na 11 nejčastějších chyb, kterým se vyhnout, abyste si udrželi zdravý a bujný trávník.

1. Nedodržujete pravidlo třetin

Při sekání trávníku byste nikdy neměli zkrátit více než třetinu délky stébel. Pokud trávník posečete příliš nízko, oslabí se a bude náchylnější k chorobám a škůdcům.

2. Chůze po zmrzlém trávníku

Led v listech trávy může při chůzi způsobit jejich zlomení, čímž se trávník oslabí a stane se náchylný k chorobám. Počkejte, až led roztaje, než po trávníku budete chodit.

3. Dolévání pohonných hmot na trávníku

I malá kapka benzínu nebo nafty může trávník spálit a způsobit nevratné škody. Pokud se vám to stane, postižené místo co nejdříve prolijte vodou. V případě vyšší koncentrace je potřeba celou plochu zrekonstruovat.

4. Nedostatek disciplíny

Péče o trávník vyžaduje trpělivost a disciplínu. Pravidelné sekání, hnojení a zalévání jsou klíčové pro udržení zdravého trávníku.

5. Nevhodná hloubka prokypření

Při zakládání trávníku je důležité prokypřit půdu do hloubky minimálně 15 cm. Pokud je půda příliš tvrdá, kořeny trávy se nebudou moci správně rozvíjet.

6. Přehnojení

Přehnojení trávníku může způsobit jeho spálení a zhnědnutí. Dodržujte pokyny na hnojivu a nikdy nepřesahujte doporučené dávkování.

7. Používání nedezinfikovaného nářadí

Nářadí, které používáte na péči o trávník, by mělo být vždy čisté a dezinfikované. V opačném případě můžete na trávník přenést choroby a plevele z minulých dob.

8. Špatný styl sekání

Při sekání trávníku se snažte, aby nůž sekačky nesekal jedno místo déle než 2 vteřiny. Pokud potřebujete zastavit, zvedněte sekačku na zadní kola a nechte nůž dotočit.

9. Nesprávná zálivka

Trávník nezalévejte příliš často ani málo. Vhodná zálivka probíhá 2x týdně v objemu 10-15 l/m2. Vyhněte se zálivce v horkých letních dnech a v období mrazu.

10. Nevhodná vertikutace

Vertikutace trávníku by se měla provádět pouze v případě, že je trávník v kondici. Pokud je trávník oslabený, vertikutace mu může spíše ublížit.

11. Záměna totálního a selektivního herbicidu

Toto je bohužel jedna z nejčastějších chyb. Přijedete do hobbymarketu a tam vám místo selektivního herbicidu dají totální.

  • Selektivní herbicid obsahuje látky jako klopyralid a fluroxypyr, které fungují pouze na dvouděložné plevele.
  • Totální herbicid obsahuje Glyphosate, který zahubí veškerou zeleň, ale nezničí semena plevelů.

Dodržováním těchto jednoduchých tipů se vám podaří vyhnout se nejčastějším chybám v péči o trávník a zajistit, že váš trávník bude krásný a zdravý po celý rok.

PatronZahrad Váš partner pro krásný trávník!

Chcete se dozvědět více tipů a triků? Přihlaste se k odběru newsletterů